İmplant Tedavisi Her Hastaya Uygulanabilir Mi?

Ağızdaki eksik dişlerin yerine konması için uygulanan, titanyum ve alaşım bileşiklerinden imal edilen suni diş köklerinin çene kemiğine yerleştirilmesi işlemi olarak kısaca özetlenebilecek implant tedavisi hastanın diş protezini maksimum işlevsellikle ve mümkün olan en uzun süre, sorunsuz kullanmasını sağlar. Doğal diş kökünün çiğneme fonksiyonunda üstlendiği görevi neredeyse birebir üstlenen implant, dişin çekilmesiyle diş kökü de kaybedildiği ve alt bölümde yüksek mukavemetli bir yapı bulunmamasından kaynaklanan protez sorunlarını geri dönmemek üzere ortadan kaldırır. Birkaç istisna oluşturabilecek durum haricinde hemen hemen tüm hastalara uygulanabilen implant tedavisi, yüksek fonksiyonelliği ve uzun süreli kullanımıyla olduğu gibi bu özelliğiyle de diş kayıplarının telafisinde en çok uygulanan yönteme dönüşmüştür.

Başarının yüksek olduğu ve istisnalar dışında herkesin yararlanabileceği implant tedavisi için diş hekimleri öncelikli olarak hastanın implantın yerleştirileceği bölgenin kemik kalitesine, yeterli kalınlık ve yükseklikte olup olmadığına bakar. Hastanın diş implantıyla yapay diş köküne sahip olması ve bu şekilde protez uygulamalarının uzun ömürlü, sorunsuz kullanım imkânı sunması için diş hekimleri hastanın kemik yapısı titiz bir biçimde inceler. Kemik dokusununsa istenen yoğunlukta ve sağlıklı olması ise bazı değişkenlere bağlıdır. Bu değişkenlerin en önemli ise genetik özelliktir. Zira hastanın kalıtsal özelliklerinden ötürü kemik dokusu tedavi için yeterli kalınlıkta olmayabilir. Ayrıca diş çekimi esnasında dişin kökü de çekildiğinden oluşan diş dokusu kayıpları, pek çok değişkene bağlı olarak farklı miktardadır.

Diş çekildikten sonra kimi hastalarda ilerleyen süreçte diş veya dişetinde oluşan enfeksiyonlardan kaynaklı sorunlar yaşanabilmekte, bu süreçte iltihaplanma neticesinde kemik dokusunda dramatik oranlarda kayıp yaşanabilmektedir. Bu gibi durumlarda implant tedavisi için yeterli kalınlıkta ve yoğunlukta kemik dokusu bulunmaması riskine karşın pek çok diş hekimi, diş çektirmeden önce implant tedavisi sürecinin planlanmasını ve dişin çekilmesinden sonra asgari süre zarfında tedaviye başlanmasını önerir. Dişin çekilmesinden hemen sonra implant tedavisine geçilmesi ise hastanın fizyolojik özelliklerine ve sağlık durumuna bağlı olarak kişiden kişiye değişmektedir. Daha fazla ve kapsamlı bilgi için kliniğimize başvurmanızı öneririz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir